Rady do záhrady

Hlavná stránka / Blog / Rady do záhrady / Ako správne pestovať a starať sa o maliny a iné ostružiny?
Rady do záhrady

Ako správne pestovať a starať sa o maliny a iné ostružiny?

06. október 2017

Maliny a ostružiny patria medzi obľúbené ovocie záhradkárov. Sú nenáročné na pestovanie, bohato plodia a ich sladké plody sú skvelé na priamu konzumáciu aj spracovanie. Ak chcete mať zdravé a úrodné kry, je dôležité vedieť, ako ich správne pestovať a ošetrovať.

 

Výber miesta a pôdy

Maliny aj ostružiny potrebujú slnečné stanovisko, ktoré zabezpečí dostatok svetla na vyzrievanie plodov. Najlepšie sa im darí v hlbokej, dobre priepustnej pôde bohatej na živiny. Vyhnite sa ťažkým, podmáčaným pôdam, kde môžu korene zahnívať. Pred výsadbou je vhodné pôdu prekypriť a obohatiť o kompost alebo maštaľný hnoj.

Výsadba

Maliny aj ostružiny sa vysádzajú na jeseň alebo na jar. Odporúčaná vzdialenosť medzi sadenicami je približne 50 cm, v riadkoch s odstupom 1,5 až 2 metre. Pri pestovaní vzpriamených odrôd môžete použiť oporu (koly alebo drôtené vedenie), aby sa rastliny nerozkladali po zemi a plody boli lepšie dostupné.

Zalievanie a hnojenie

Tieto ovocné kry potrebujú pravidelnú zálievku, najmä v suchých obdobiach. Maliny obzvlášť citlivo reagujú na nedostatok vlahy, čo môže viesť k menším a suchším plodom. Zalievajte ich pri koreňoch, aby ste zabránili šíreniu hubových chorôb na listoch.

Na jar a v priebehu sezóny im prospeje hnojenie organickým hnojivom, kompostom alebo špeciálnym hnojivom pre ovocné kry. Dusíkaté hnojivá podporujú rast, ale s ich množstvom to netreba preháňať, aby rastliny nevyháňali príliš dlhé výhonky na úkor úrody.

Rez a údržba

Maliny:

• Jednorazovo rodiace (letné) – plodia na dvojročných výhonkoch. Po zbere odstráňte staré výhonky, ktoré rodili, a nechajte iba mladé prúty.

• Dvakrát rodiace (remontantné) – plodia na koncoch jednoročných výhonkov v lete a na nových výhonkoch na jeseň. Môžete ich úplne zostrihať na jeseň alebo ponechať dolnú časť výhonkov, aby rodili aj budúce leto.

Ostružiny:

• Plodia na dvojročných výhonkoch. Po zbere odstráňte staré výhony pri zemi a nechajte iba nové, ktoré budú plodiť v nasledujúcom roku.

• Pri ťahavých odrodách ich môžete upevniť na oporu, aby sa nepletali do seba a boli ľahšie dostupné na zber.

Ochrana pred škodcami a chorobami

Maliny a ostružiny môžu byť napadnuté voškami, roztočmi či larvami malinovníka. Proti škodcom pomáha pravidelná kontrola rastlín, podpora prirodzených predátorov (napr. lienky) a postrek ekologickými prípravkami na báze rastlinných olejov alebo mydla.

Najčastejšími chorobami sú plesne, hrdza a koreňová hniloba. Prevenciou je vzdušná výsadba, striedanie stanovišťa každých pár rokov a odstraňovanie napadnutých častí rastlín.

Zber a skladovanie

Maliny aj ostružiny sa zbierajú v plnej zrelosti, keď sú mäkké a ľahko sa oddeľujú od stopky. Najlepšie chutia čerstvé, no môžete ich aj zamraziť, zavárať alebo sušiť.

Správnou starostlivosťou o tieto ovocné kry si zabezpečíte každoročnú bohatú úrodu a sladké letné pochúťky priamo z vašej záhrady.